نمره‌دهی و سیستم ارزیابی آزمون آیلتس چگونه است؟

آزمون IELTS (سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی) به عنوان یکی از پرطرفدارترین و معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی جهان، اهمیت چشمگیری دارد. این آزمون، برای زبان آموزانی که قصد تحصیل، کار یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند، ضروری می‌باشد. با ارزیابی مهارت‌های چهارگانه زبان (شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن)، توانایی زبانی شما را به صورت جامع و دقیق اندازه‌گیری می‌شود. در حین آزمون، علاوه بر تقویت مهارت‌های زبانی، توانایی شما در تفسیر و استفاده از اطلاعات مختلف را نیز سنجیده می‌شود. نتایج IELTS، تقریباً در هر کشوری به عنوان معیاری معتبر برای قبولی در دانشگاه‌ها، اخذ ویزاها و اشتغال مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین، شرکت در این آزمون و کسب نمره بالا، برای تحقق اهداف شغلی و تحصیلی شما از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این میان افراد زیادی هستند که تصمیم دارند در مدت بسیار محدودی، حداقل نمره لازم را که 5.5 یا 6 است را دریافت کرده و برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌هایدنی نیز اقدام کنند. اساتید در این شرایط به زبان‌اموزان پیشنهاد می‌کنند تدریس خصوصی آیلتس را انتخاب کرده و در زمان کم، به بهترین نتیجه دست‌پیدا کنند.

نمره‌دهی و سیستم ارزیابی آزمون آیلتس چگونه است؟

نمره‌دهی و سیستم ارزیابی آزمون آیلتس چگونه است؟

آزمون آیلتس دارای سیستم ارزیابی خاصی است که بر اساس آن، نمره‌دهی نیز تعیین می‌شود. در این آزمون، زبان آموزان بر اساس عملکرد خود در هر یک از چهار بخش مهارت‌های (شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن)، نمره‌ی جداگانه‌ای دریافت می‌کنند. نمره‌دهی در آیلتس از ۰ تا ۹ واحد صورت می‌گیرد، که هر یک از بخش‌ها و نمره‌های میانی به صورت نیم و یک چهارم واحد داده‌‌می‌شود.

نمرات در ایلتس بر اساس سطح تسلط زبان آموز بر مهارت‌های زبانی تعیین می‌شوند. سطح‌های نمره‌دهی عبارتند از:

۹ (تسلط کامل)

 زبان آموز در این سطح، تسلط کامل بر زبان انگلیسی در تمامی بخش‌های آزمون را دارد. شما می توانید با دریافت نمره 9 در بهترین دانشگاه‌های دنیا در مقطع دلخواه، ادامه تحصیل دهید.

۸ (تسلط حرفه‌ای)

فرد در این سطح، توانایی بالایی در استفاده از زبان انگلیسی را داشته و با چالش‌های کمی در زبان انگلیسی مواجه ‌می‌شود. شما می توانید با نمره 8 در بهترین دانشگاه‌های دنیا تحصیل خود را آغاز کنید.

۷ (تسلط خوب)

 زبان آموز، توانایی بالایی در استفاده از زبان انگلیسی دارد، اما ممکن است در برخی موارد دچار خطا شود. با نمره 7 شما می‌توانید در اکثر دانشگاه‌های دنیا ادامه تحصیل دهید.

۶ (تسلط متوسط)

 فرد توانایی متوسطی در استفاده از زبان انگلیسی دارد و با مشکلاتی در برخی بخش‌ها توانسته نمره کافی را بدست آورد. نمره 6 می تواند برای دانشجویان در پیدا کردن دانشگاه چالش برانگیز باشد، اما دانشگاه‌های معتبر در اروپا نمره 6 را در مقطع کارشناسی به رسمیت می‌شناسند.

۵ (تسلط محدود)

 زبان آموز توانایی محدودی در استفاده از زبان انگلیسی دارد و برای فهمیدن و انتقال اطلاعات ساده نیاز به تمرین بیشتری دارد. دانشگاه‌های دنیا برای ورود دانشجویان، نمره آیلتس 5.5 تا 6 به بالا را در نظر دارند که به همین منظور نمره 5 برای ورود به بهترین دانشگاه‌های دنیا، نمره کمی به شمار می‌اید.

کمتر از ۵ (تسلط ندارد)

توانایی فرد در این نمره بسیار کم بوده و نیاز به گذراندن دوره های ویژه آیلتس دارد.

6 نکته برای بهبود نمره ریدینگ (reading)

6 نکته برای بهبود نمره ریدینگ (reading)

خواندن منابع متنوع

 برای آزمون Reading آیلتس، با خواندن منابع متنوع مانند مقالات علمی، رمان‌ها، مجلات و روزنامه‌ها آشنا شوید. این کار به شما کمک می‌کند تا با سبک‌ها و واژگان مختلف آشنا شده و بهبود قابل توجهی در فهم متون داشته باشید.

مطالعه با دقت بالا

 متون آزمون ایلتس، دارای جزئیات و اطلاعات مهمی هستند که برای پاسخ صحیح به سوال‌ها باید به آنها توجه کنید. بخش‌بندی و مشخص کردن نکات کلیدی و فهم ایده‌های اصلی در متن، می‌تواند به شما در درک مطلب کمک زیادی کند.

درک واژگان

 درک واژگان متن‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد. شما می‌توانید با استفاده از کتاب‌هایی که لغات آیلتس را برای زبان آموزان دسته بندی کردند، واژگان جدید را یاد بگیرید و با کاربردهای مختلف آنها آشنا شوید. به یاد داشته باشید، یادگیری لغات بسیار در بالا رفتن نمره شما تاثیر دارد.

تمرین با سوالات آزمون

 استفاده از مجموعه‌های سوالات آزمون IELTS Reading به شما کمک می‌کند تا با ساختار و نوع سوالات مختلف آشنا شوید. با حل تعداد زیادی سوال، مهارت خواندن و پاسخگویی به سوالات را تقویت کنید و با رعایت زمانبندی بتوانید ساعت را مدیریت کنید.

تمرین در شرایط زمانی محدود: یکی از چالش‌های آزمون ـآیلتس ، مدت زمان محدود برای پاسخگویی به سوالات است. بنابراین، با تمرین در شرایط زمانی محدود، می‌توانید سرعت و کارایی خود را در پاسخگویی به سوالات افزایش دهید.

تکنیک‌های اسکانینگ (Scanning) و اسکیمینگ (Skimming)

استفاده از تکنیک اسکانینگ برای پیدا کردن اطلاعات مشخص در متن و تکنیک اسکیمینگ برای مرور و سریع متن به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری متون را بخوانید و اطلاعات کلی و ایده‌های اصلی را از دل متن بیرون بکشید.

3 نکته کلیدی برای بهبود نمره رایتینگ آیلتس

3 نکته کلیدی برای بهبود نمره رایتینگ آیلتس

تمرین نوشتن

 بهترین راه برای بهبود مهارت نوشتاری خود، تمرین و تمرین است. تمرین مکتوب شامل نوشتن تکه‌هایی از متن با ساختارها و سبک‌های مختلف است. می‌توانید با شروع از موضوعات ساده و پیشرفته به تمرینات پیچیده‌تر بپردازید. تمرینات مکتوب شامل نوشتن مقالات، نامه‌ها، گزارش‌ها و توضیحات است. همچنین، می‌توانید نمونه سوالات آیلتس را درباره موضوعات مختلف بگیرید و پاسخ‌های خود را بنویسید.

تمرین ساختارهای جملات

 در نوشتن آکادمیک، استفاده از ساختارهای گوناگون جملات بسیار مهم است. با تمرین ساختارهای جملات متنوع، می‌توانید ساختارهای گرامری را بهبود دهید و جملات پیچیده‌تری بنویسید.

مرور قواعد گرامری

مرور قواعد گرامری از جمله استفاده از زمان‌ها، صرف فعل‌ها، ساختارهای جملات پیچیده و استفاده از حروف اضافه برای بهبود نمره Writing مفید است. با مرور سوالات گرامری و تمرین کردن آنها، می‌توانید از جملات پیچیده‌تر در متن خود استفاده کنید.

پایان بندی

برای بهبود نمره در آزمون آیلتس، لازم است تمرکز و تلاش مداوم داشته باشید. ابتدا باید مهارت‌های چهارچوبی آزمون، یعنی شنیداری، خواندن، نوشتاری و مکالمه، را به طور یکنواخت تقویت کنید. از منابع معتبر آموزشی و مجموعه‌های تمرینی بهره ببرید تا با ساختار آزمون آشنا شوید و استراتژی‌های مؤثر را یاد بگیرید. شما می‌توانید برای نتیجه‌ای مطلوب به بهترین آموزشگاه زبان در شهر خود رفته و در دوره های تخصصی آیلتس ثبت نام کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *